top of page

Kolej

na Zamojszczyźnie

Mam na imię Łukasz i jestem miłośnikiem kolei.

Szczególnie bliska jest mi komunikacja kolejowa w moich rodzinnych stronach.

Znajdziecie tu aktualne informacje dotyczące rozkładu jazdy pociągów

oraz zgromadzone archiwalne rozkłady.

AKTUALNOŚCI

Bieżące informacje dotyczące kolei na Zamojszczyźnie

AKTUALNOŚCI

2020.09.26

- nowy rozkład jazdy

  • W nowym rozkładzie jazdy obwiązującym od 13.12.2020 zostaną utrzymane wszystkie ubiegłoroczne połączenia realizowane z Zamościa.

  • Trasa pociągu TLK ZAMOYSKI zostanie wydłużona do Kołobrzegu

  • Pociąg IC HETMAN pojedzie w kierunku Wrocławia około 1,5 godziny później, a z powrotem pojawi się 2 godziny wcześniej niż w obecnym rozkładzie jazdy. Jego trasa nie będzie przebiegać przez Częstochowę i Lubliniec, tylko przez Katowice i Gliwice. Zostanie też ograniczona liczba jego postojów.

  • Drugą nowością będzie wydłużenie relacji pociągu TLK ROZTOCZE do czeskiego Bohumina. W Zamościu dotrze on do stacji Zamość Wschód. Niestety zamojska część pociągu (doczepiana na stacji Stalowa Wola Rozwadów do wagonów z Lublina) będzie kursowała tylko w okresie wakacji.

  • szczegółowy projekt rozkładu jazdy:

2019.12.15

- nowy rozkład jazdy

  • W nowym rozkładzie jazdy obwiązującym od 15.12.2019 zostaną utrzymane wszystkie ubiegłoroczne połączenia realizowane z Zamościa.

  • Nowością będzie wydłużenie relacji pociągu TLK ZAMOYSKI. Pojedzie on z Piły Głównej do Hrubieszowa. Pociąg zostanie skierowany również inną trasą: przez Puławy, Dęblin

  • Pociąg IC HETMAN w Stalowej Woli Rozwadów zostanie połączony ze składem z Lublina. W kierunku Wrocławia pojedzie wcześniej, odjazd z Hrubieszowa już o 3:55.

  • Drugą nowością będzie uruchomienie pociągu TLK ROZTOCZE w relacji Zamość / Chełm - Katowice. Wagony z i do Zamościa będą doczepiane na stacji Stalowa Wola Rozwadów i pojadą w soboty, niedziele i święta, a w okresie wakacji codziennie.

  • szczegółowy projekt rozkładu jazdy:

ROZKŁAD JAZDY

ROZKŁAD JAZDY

AKTUALNY ROZKŁAD JAZDY

rozkład jazdy od 30.08.2020 do 7.11.2020

POZOSTAŁE

ROZKŁADY JAZDY

2019/2020

HISTORIA

HISTORIA

ARCHIWUM
  • Od 1 IX 2009 z zamojskich torów zniknęły ostatnie pociągi. Zastąpiono je autobusami dowożącymi pasażerów do Rejowca, Dębicy, Lublina i Jarosławia na pociągi do Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia i Warszawy, ale i z nich zrezygnowano 13 XII 2009 w momencie wprowadzenia nowego rozkładu jazdy.

  • Na roztoczańskie szklaki pociągi wróciły 1 marca 2011 roku.

Była to jedna para dziennie - pociąg TLK relacji Zamość - Zielona Góra przez: Stalową Wolę, Tarnobrzeg, Kolbuszową, Rzeszów, Dębicę, Kraków, Katowice, Opole, Wrocław, Głogów. W okresie do 29.04 do 3.05.2011 zostały uruchomione pierwsze szynobusy spółki Przewozy Regionalne w relacji Bełżec - Lublin, a od 22.06.2011 zaczęły one docierać też do Zamościa. W latach 2011/2012 rozkład jazdy był podobny do poprzedniej edycji.

  • W rozkładzie jazdy 2012/2013 kursowała jedna para pociągów. Był to  TLK HETMAN  relacji Zamość - Kraków Główny przez: Stalową Wolę, Tarnobrzeg, Kolbuszową, Rzeszów, Dębicę, Kursowały też pociągi regionalne. Między Zamościem a Lublinem 4 pary pociągów (w tym po jednej do/z Dęblina i do/z Łukowa). Do tego 1 para do/z Rejowca skomunikowane w/z kierunku Lublina. Na południowym Roztoczu w okresie weekendu majowego i wakacji pojawiły się 3 pary pociągów do/z Jarosławia i jedna do/z Bełżca. Jeden z pociągów do Jarosławia skończy bieg w Rzeszowie. W większości była zachowana również możliwość bezpośredniego przejazdu między Lublinem, a południowym Roztoczem.

  • W edycji rozkładu 2013/2014 nie było rewolucyjnych zmian w stosunku do poprzedniego. Jedną z nich było przedłużenie trasy TLK HETMAN przez Katowice, Kędzierzyn Koźle, Opole, Wrocław, Leszno do Poznania Głównego. Niestety od 9.03.2014 na odcinku Zamość - Rzeszów został zastąpiony autobusem, co znacznie wydłużyło czas i komfort podróży. Zrezygnowano też z bezpośrednich kursów z Roztocza do Dęblina i łukowa, które to kończyły się w Lublinie.

  • W rozkładzie jazdy 2014/2015 do Zamościa z powrotem wrócił pociąg spółki PKP IC, tym razem kursujący przez Rzeszów, Kraków, Częstochowę, Opole, Wrocław, Poznań do/ze Szczecina. Otrzymał nazwę KOSSAK w kierunku Szczecina i ŚWIATOWID z powrotem. Były to wagony dołączane do składu jadącego do/z Przemyśla. 
    W ruchu regionalnym nie było większych zmian. Nowością było uruchomienie pociągu do Lublina w południe oraz likwidacja porannego połączenia do Rejowca i z Bełżca oraz wieczornego do Bełżca. Połączenie na południowe Roztocze (do Bełżca / Jarosławia / Rzeszowa) funkcjonowało tylko w weekend majowy i wakacje w postaci skomunikowań pociągów z/do Lublina do/z Zamościa w Zawadzie lub samym Zamościu ze składem jadącym z/do Zamościa do Jarosławia/Rzeszowa. Nowością było również uruchomienie nowych przystanków w Zamościu: Zamość Starówka (przy ulicy Peowiaków) i Zamość Wschód (przy osiedlu Zakole). Do stacji Zamość Wschód przedłużono część pociągów regionalnych. Stało się to 15 VI 2015.

  • W rozkładzie jazdy 2015/2016 nie zmienił się układ pociągów na południowe Roztocze. Ulegały tylko niewielkim zmianom ich godziny kursowania. Od początku obowiązywania rozkładu do stacji Zamość Wschód docierały nadal tylko niektóre pociągi. Były to: poranny MAGNAT do Lublina, przedpołudniowy KASZTELAN z Lublina, południowe ODRODZENIE do Lublina, wieczorny MAGNAT z Lublina oraz bezimienny z/do Rzeszowa. Do tego MAGNAT nie kursował w niedziele. 13 III 2016 roku zawieszono ruch pociągów na odcinku Zamość - Zamość Wschód. Po miesięcznej przerwie (od 15 IV 2016) te przystanki były obsługiwane przez wszystkie pociągi regionalne dojeżdżające do Zamościu. 
    Dalekobieżny skład do/ze Szczecina został zastąpiony pociągiem o nazwie 
    SIEMIRADZKI do/z Poznania Głównego, który nie kursował już codziennie, tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni tygodnia tylko w sezonie zimowym (ferie), wiosenno-letnim (od 18 IV do 2 X). Pojawiło się nocne połączenie o nazwie ANTARES z Zamościa do Wrocławia przez Bełżec, Rzeszów, Kraków Płaszów, Katowice. Pociąg ten kursował podobnie jak SIEMIRADZKI. Od 12 VI 2016 SIEMIRADZKI został zastąpiony pociągiem WYSPIAŃSKI do/z Wrocławia Głównego.

  • W rozkładzie jazdy 2016/2017 ANTARES WYSPIAŃSKI zostały zastąpione codziennym pociągiem MATEJKO relacji Zamość Wschód - Szczecin. Wagony z Zamościa były włączane w Rzeszowie do składu Przemyśl - Świnoujście. Niedokończony remont linii między Zwierzyńcem, a Stalową Wolą spowodował wprowadzenie komunikacji zastępczej w pierwszych dniach funkcjonowania nowego rozkładu. Nowością było to, że skład docierał do przystanku Zamość Wschód. Układ pociągów regionalnych pozostał bez zmian.

  • W rozkładzie 2017/2018 pociąg IC MATEJKO został zastąpiony pociągiem IC HETMAN relacji Hrubieszów Miasto - Jelenia Góra przez: Zamość, Rzeszów, Kraków, Częstochowę, Opole, Wrocław, Wałbrzych. Dzięki temu po wieloletniej przerwie wrócił o kolejowe połączenie do Hrubieszowa. W wiosenne (od 2 IV do 23 VI) i jesienne (już od 2 IX) niedziele zamiast niego, po południu, w trochę krótszą drogę, bo tylko do Wrocławia, jeździł pociąg TLK GALICJA. W ruchu regionalnym nie było większych zmian.

  • W rozkładzie 2018/2019 zniknął pociąg TLK GALICJA, za to pociąg TLK/IC HETMAN kursował codziennie. Został jednak skrócony do stacji Wrocław Główny.  Do czerwca 2019 roku połączenie funkcjonowało z przesiadką na stacji Rzeszów Główny. Z Hrubieszowa docierał tam szynobus SKPL, a podróż można było kontynuować pociągiem IC CHEŁMOŃSKI. Od czerwca z i do Hrubieszowa zaczęły kursować wagony bezpośrednie włączane/wyłączane na stacji Przeworsk.

  • W czerwcu 2019 roku został uruchomiony również pociąg TLK ZAMOYSKI w relacji Zamość Wschód <> Warszawa Zachodnia, kursujący przez: Krasnystaw, Lublin, Lubartów, Parczew, Łuków. Pociąg ten kursował łącznicą omijającą stację Rejowiec.

  • W ruchu regionalnym nie wprowadzono większych zmian. Nowością było wydłużenie jednego połączenia sezonowego z Lublina do Bełżca przez Horyniec Zdrój do Jarosławia.

ARCHIWALNE ROZKŁADY JAZDY

Jeszcze kilka lat temu na zamojskim dworcu PKP gościło o wiele więcej pociągów pasażerskich.

Niestety zostały nam już tylko wspomnienia pociągów dalekobieżnych dziennych i nocnych: do Warszawy, Wrocławia, czy do Zakopanego przez Bełżec.

HETMAN kończył swego czasu bieg w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. lub Poznaniu,

CHEŁMIANIN w Kostrzynie, SIEMIRADZKI w Poznaniu, a KOSSAK / ŚWIATOWID w Szczecinie.

Z Zamościa kursował też przez rok nocny ANTARES i dzienny WYSPIAŃSKI do Wrocławia.
W czerwcu 2011 roku reaktywowano lokalne połączenia lokalne z Bełżcem, Rejowcem i Lublinem.

Niestety zabrakło tych z Hrubieszowem, Biłgorajem i Stalową Wolą.
Na tej stronie znajdziecie archiwalne rozkłady jazdy stacji Zamość, jakie udało mi się skompletować.

Stos kopert

KONTAKT

Twoje informacje zostały pomyślnie przesłane!

KONTAKT
bottom of page